Автономне живлення

Зараз наше життя, це суцільний виклик, собі, світу, ворогу.. складні питання, мало простих рішень. Поділимось своїм досвідом, як складне формулювання «енергетична безпека» розкласти на прості питання і зрозуміти як це працює. Якщо ви замислились над тим, щоб організувати у вашому помешканні, будь то заміський будинок, офіс чи квартира захист на випадок блекаутів чи нестабільної роботи електромережі вам спершу треба уявити як це може виглядати практично. 

Інвертор напруги та акумуляторна батарея 

На практиці є два основних компоненти, інвертор та батарея, яких по суті вже достатньо для створення мінімальної системи автономного живлення.  
Інвертор виконує прості функції, він підключається до всіх наявних джерел електричної енергії, яких на практиці всього чотири. Це два джерела змінного струму - ваша зовнішня електромережа 220 чи 380 та резервний генератор. І також до двох можливих джерел постійного струму, це акумуляторні батареї та сонячні панелі. І всі ці джерела електрики інвертор видає вам в користування, чи змішуючи між собою чи послідовно підключає наявне джерело, якщо якесь не доступно. Тобто інвертор є ключова частина системи. 

Наприклад, як зазначив вище, мінімальним комплектом для автономного живлення є інвертор та батарея. На вхід Інвертора підключається ваша домашня мережа 220 чи 380, після вашого лічильника, а на вихід все ваше навантаження, тобто розетки, освітлення, фактично він вмикається в розріз між вашим лічильником та вашим щитком з автоматами. Також до інвертора під’єднується батарея. Коли електрика в мережі присутня, інвертор цю енергію передає далі на ваше споживання і слідкує, щоб батарея була заряджена, як тільки електрика в мережі зникає, інвертор автоматично, дуже швидко, ви не помітите,  перемикає все навантаження на батарею, перетворюючи постійний струм з батареї у змінний струм, яким ви користуєтесь; зʼявилась електрика в мережі - він перенаправляє вже її на споживання і починає заряджати батарею швидко. 

Такий сценарій самий популярний для квартир чи офісів у містах. Якщо ви живете за містом, у вас є можливість додати до системи ще генератор та сонячні панелі, і це вже можна назвати автономною системою, яка буде використовувати всі джерела у заданій послідовності. Наприклад поки є сонячне освітлення, всю цю енергію можна направити на споживання, а залишками заряджати батарею. Стало недостатньо сонця - інвертор додає енергію з мережі, пропала мережа - додає з акумулятора, настала ніч, пропала електрика та розряджається батарея- інвертор вмикає генератор, який живить ваше навантаження, а надлишками заряджає батарею. Якщо інвертор бачить, що генератор зарядив батарею до відповідного рівня він відключає генератор і живить навантаження з батареї. І так до ранку, поки чи сонце не вийде чи електрика в мережі не з’явиться. Такий простий принцип роботи інвертора. 

Основні питання щодо вибору інвертора 

Але є кілька практичних питань щодо споживання електричної енергії у вашому помешканні, тому треба знайти відповіді на кілька питань:

  1. а якої ємності батарея мені потрібна? Тут дуже прості розрахунки. Якщо ви споживаєте, (а це можна подивитись у вашій квитанції, там зазначено за скільки кіловат ви сплачуєте щомісяця) припустим 700кВт на місяць, то це приблизно 24кВт на день, тобто за одну годину один кіловат. Таким чином, батареї ємністю 5 кВт/г вам вистачить приблизно на 5 годин, а батареї на 10кВт/г на 10 годин. 
  2. а яка потужність електрики, що заведена в моє помешкання - відповідь має бути у договорі з енергопостачальною компанією. Зазвичай для квартир це 5-10 кВт, для офісів 5-30кВт, як і для заміських приватних будинків. Ще треба обовʼязково знати чи у вас трифазне чи однофазне підключення, це все також інформація з Договору. 
  3. а чи є у вашому помешканні трифазні споживачі електрики, у випадку трифазного підключення. 
  4. Чи є можливість підключення «зеленого тарифу», тобто передачу зайвої виробленої сонячної енергії назад в мережу для тих, у кого є можливість розмістити сонячні панелі. 
  5. чи є де розмістити резервний генератор, якщо вже маєте, чи плануєте придбати.